Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 
Zápisník Jaroslava Baďury

Právo na práci a právo na podnikání

Právo na práci a právo na podnikání

Stovky a možná tisíce horníků čeká těžký příští rok. Mnozí přijdou o práci v dole Paskov, který se rozhodl majitel uzavřít. V době, kdy je v kraji i v zemi vysoká nezaměstnanost, nebude pro nezaměstnané horníky vůbec jednoduché najít si novou práci, rekvalifikovat se, začít znovu.

Prohlášení úřadu práce, že má pro horníky pomocnou ruku, tedy jakési odloučené pracoviště přímo v Paskově, mi přijde v této situaci stejně výrazné, jakoby někdo topícímu sdělil, že záchranný kruh sice není k dispozici, ale může si o tom popovídat s výrobcem, dokud neklesne ke dnu.


Výpověď z pracovního poměru je pro mnohé horníky v současné situaci na trhu práce bohužel rozsudkem k nezaměstnanosti – taková je realita. Ale ani tato realita by neměla sloužit hysterii, která se spustila okolo uzavření paskovského dolu.


Jistě, například od odborů se hysterie, demonstrace a křik daly čekat, od toho tady ostatně odbory jsou. Dá se předpokládat, že to bude ještě zajímavé. Ovšem populismus některých politiků je, jakkoli je před volbami a vše se počítá, zarážející.


Návrhy, že důl koupí stát nebo bude dotovat ztrátovou těžbu, že by Bakala měl pustit kačku, protože dříve na těžbě vydělával, jsou z říše reálného socialismu, nikoli z doby, ve které je právo na práci na stejné úrovni jako právo na podnikání.


Podnikat ve ztrátě ve jménu zachování pracovních míst si nemůže dovolit nikdo, měl by to vědět pan prezident, odboráři a nakonec také horníci, byť chápu, že se jim v nelehké době budou mnozí snažit namluvit něco jiného.Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online


Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna


Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení


Hotové odpovědi ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní odpovědi na nejčastější právní situace ve formě předem připravených odpovědí.

Odpovědi ke stažení


Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.