Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 
Zápisník Jaroslava Baďury

Právo na dobro, aneb jak se (ne)chlubit s charitou

Právo na dobro, aneb jak se (ne)chlubit s charitou

Celý svět se s účastí dívá na utrpení obyvatel části Filipín po ničivém tajfunu a kdo má jen trochu srdce, zajímá se o to, jak pomoci. Jenže ono to není vůbec jednoduché. Právní nárok na charitu neexistuje a když chce někdo pořádně pomoci, jak to má udělat?

Jistě, nějaká ta esemeska se pošle skoro sama a obyčejný člověk to ani nepozná na účtu – na Filipínách přitom i drobná částka může pomoci třeba k lahvi čisté vody. Ale co mají dělat větší a movití dárci?


Skandál z posledních dní, zpráva o tom, že čínská vláda poslala Filipínám méně peněz než výrobce a prodejce nábytku Ikea, upozornil na závažný problém charitativní činnosti. Jak mají například celebrity nebo velké firmy přispívat, aby nebyly obviněny z okázalosti?


„Kdysi jsme se pochlubili v televizi šekem pro jednu nadaci a klesly nám tržby, protože si lidé začali myslet, že charitu děláme jen pro kšeft,“ říká manažer jedné velké zelinářské firmy. Napříště tedy pomohli tajně, jenže novináři pomoc vyšťourali a firma málem zkrachovala. „Pomohlo nám až to, když jsme zveřejnili inzeráty, že nenávidíme charitu a nikdy bychom nepřispěli,“ krčí rameny manažer.


Majitel velkého řetězce s elektronikou trend potvrzuje: „My samozřejmě pomáháme, ale děláme to v utajení, peníze předává charitě najatý maskovaný detektiv většinou na okraji města o půlnoci v tmavém průjezdu nebo podchodu.“


Úspěch se zkrátka v české kotlině neodpouští a charitativní činnost tím tuplem ne, Zápisník Právní linky však upozorňuje, že za dobrý pocit pomoc rozhodně stojí, byť raději bez medializace…Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online


Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna


Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení


Hotové odpovědi ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní odpovědi na nejčastější právní situace ve formě předem připravených odpovědí.

Odpovědi ke stažení


Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.