Audina

Audina

Informace o tom, že pan Kalina vyhrál ve sportce deset milionů korun, se ve městě velmi rychle roznesla. Od onoho šťastného okamžiku se pan Kalina nestačil divit, kolik má ve skutečnosti kamarádů a známých.

Zajímavé na tom bylo, že všichni měli stejný problém. Potřebovali půjčit peníze. S Jahodou se Kalina znal už od dětských let. „Potřeboval bych na tři měsíce půjčit půl milionu korun. Zaplatím ti slušný úrok,“ obrátil se Jahoda na Kalinu s prosbou o půjčku. Kalina se sice s Jahodou dlouhou dobu nestýkal, nicméně věděl, že Jahoda má ve městě obchodní firmu a občas vídával jezdit Jahodu ve městě s novým vozidlem Audi Q7. „Půjčím ti, ale dáš mi do zástavy svou novou audinu.“ Jahoda se zástavou svého auta ochotně souhlasil. „To není žádný problém, souhlasím se zástavou. Můžeme podepsat smlouvy.“Atak pan Kalina i s ohledem na slušný úrok z půjčky, který mu pan Jahoda přislíbil zaplatit, půjčku Jahodovi poskytl. U Jahody ve firmě spolu podepsali smlouvu o půjčce a zástavní smlouvu k novému Audi Q7 pana Jahody a Kalina Jahodovi vyplatil částku pět set tisíc korun. „Jezdi opatrně, ať tu svou audinu nenabouráš, ať mám jistotu vrácení peněz,“ kladl na srdce pan Kalina panu Jahodovi ještě předtím, než se rozešli.

Po třech měsících se pan Kalina dostavil k panu Jahodovi do jeho firmy a vyzval ho k vyplacení půjčky a úroků. Jahoda však Kalinovi sdělil, že mu nevyšly nějaké obchody a že momentálně Kalinovi půjčku vrátit nemůže. A prý aby mu ještě nějakou dobu počkal. „Vždyť jsi vyhrál deset mega, tak ti to ještě nějakou chvíli chybět nebude,“ apeloval Jahoda na Kalinu.

Ten však s návrhem Jahody na odklad splatnosti půjčky a úroků nepřistoupil. „Sliboval jsi mi, že s vrácením peněz nebude žádný problém. To, že jsem vyhrál miliony, ještě neznamená, že bys neměl dodržet smlouvu o půjčce, kterou jsme spolu uzavřeli, a poskytnutou půjčku mi ve lhůtě splatnosti nevrátit,“ oponoval mu rozhořčeně Kalina. „Ještěže jsem si nechal zastavit tu tvou novou audinu. Tak ji teď společně prodáme a já dostanu své peníze zpět,“ rozhodl rázně Kalina.

„Tak to ale nepůjde, protože já jsem ji už před měsícem prodal a inkasované peníze jsem již investoval,“ odpověděl Jahoda. „Prodat zastavené auto jsi ale nemohl, protože mi svědčí zástavní právo, na to jsou paragrafy,“ kontroval Kalina. „Své auto jsem prodat mohl, protože si s ním můžu dělat, co chci, a navíc ti žádné zástavní právo k mému autu nevzniklo,“ uzavřel diskusi s Kalinou Jahoda. Od Jahody se pan Kalina vydal rovnou do kanceláře advokáta Perkase. „Jahoda svou audinu v době zástavy prodal, a ještě má tu drzost tvrdit, že mi žádné zástavní právo nevzniklo. Má pravdu Jahoda, nebo já?“ požádal Kalina advokáta Perkase o radu.

Co advokát Perkas panu Kalinovi odpověděl?

A) panu Kalinovi zástavní právo k motorovému vozidlu Audi Q7 ve vlastnictví pana Jahody nevzniklo, neboť Jahoda auto Kalinovi fyzicky neodevzdal

B) panu Kalinovi zástavní právo k motorovému vozidlu Audi Q7 ve vlastnictví pana Jahody nevzniklo, neboť zástavní právo nebylo zapsáno v evidenci motorových vozidel

C) panu Kalinovi zástavní právo k motorovému vozidlu Audi Q7 ve vlastnictví pana Jahody platně vzniklo, neboť mezi panem Kalinou a panem Jahodou byla k uvedenému vozidlu uzavřena řádná písemná zástavní smlouva