Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Koronavirus  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 
Zápisník Jaroslava Baďury

Jsme to, co jíme nebo jíme to, co jsme?

Jsme to, co jíme nebo jíme to, co jsme?

Setkal jsem se před několika dny s řezníkem, který po roce 1990 obnovil tradici zrušenou komunisty. Jeho děda býval vyhlášeným řezníkem, jemuž strana řeznictví znárodnila a poslala jej plnit úkoly na jiný úsek socialistického hospodářství…

No tak ten řezník navázal na práci svého děda, oprášil jeho starou knihu parádních receptů na masné výrobky bez konzervantů a chemie, z poctivého masa. No, tady by mohla pohádka s názvem Jak se dobrá věc i přes ústrky podařila skončit, jenže nekončí.


Ono totiž takový poctivý špekáček, talián nebo klobása bez konzervantů a chemie nevydrží dva měsíce jako jejich prefabrikovaní souputníci z velkých masokombinátů. Také jsou, ty poctivé, dražší, protože jsou převážně z masa. No a to jsou hned dvě zásadní nevýhody – poctivý špekáček má, kromě chuti, oproti tomu nepoctivému, hned na startovní čáře za zákazníkem padesát metrů ztrátu.


Kdo hledá kvalitu, ten prý si připlatí a pochopí, že mu klobáska nevydrží od května až do srpna. Jenomže ten řezník, jak jsem vám o něm povídal, bojuje, těžce bojuje, místo toho, aby po třiadvaceti letech od chvíle, kdy navázal na starou tradici, sklízel plody své poctivé práce.


A víte proč? Nikoli kvůli nenasytným velkořetězcům, mega, hyper i supermarketům. Kvůli nám samotným, to my jsme totiž tím, co jíme nebo spíše jíme to, co sami jsme. Proč si koupit špekáček za více než sto korun po kilu, když jsou na pultě o padesát korun levnější – „beztak je to všechno to samé“?


To my, zákazníci, určujeme, který řezník přežije. Nebuďme líní si zjistit, kdo a co dává do toho, co jíme, najděme si výrobce, kteří věří, že jsme to, co jíme.Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online

 

Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna

 

Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení

 

Oddlužení

Máte řadu dluhů, které nezvládáte splácet? Řešením pro Vás může být oddlužení.

Oddlužení

 

Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.