Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 
Názor advokáta

Musí prezident republiky důvěřovat Nejvyššímu soudu a jeho představitelům?

Dnes 21. 8. 2013 proběhla tiskem a internetovými médií zpráva, že Nejvyšší soud ČR a jeho představitelé ztratili důvěru prezidenta republiky Miloše Zemana. Proto jsem se rozhodl na jeho prohlášení v krátkosti reagovat.

Prezident své stanovisko odůvodnil tím, že jeho důvěru Nejvyšší soud ztratil kvůli rozhodnutí, kterým soud rozhodl o vyloučení tří poslanců z pravomoci orgánů činných v trestním řízení dle § 10 trestního řádu. Myslím si, že soudce prohlášení prezidenta osobně příliš netrápí, nicméně význam prezidentova prohlášení je v režimu demokratického právního státu velký. Miloš Zeman o sobě často a s oblibou prohlašuje, že je prezidentem dolních deseti miliónů občanů České republiky. V okamžiku, kdy se vyjádřil ve smyslu výše uvedeném, tento svůj bonmot jednoznačně popřel. Kdyby skutečně byl prezidentem dolních deseti miliónů občanů, nikdy by nic takového nemohl říci. Vždyť i těchto deset miliónů občanů se často obrací se svými právními nároky na Nejvyšší soud ČR. Tímto svým prohlášením mohl prezident v očích „svých“ občanů Nejvyšší soud zdiskreditovat. Ne, prezident v okamžiku, kdy toto prohlášení vydal, na „svých“ deset miliónů občanů zapomněl a zase byl na chvíli jen politik Miloš Zeman, kterému se nelíbí, že politici z opačného politického spektra uspěli se svým nárokem u nezávislého Nejvyššího soudu ČR.

Dle mého názoru by měl příště prezident lépe vážit svá slova a uvědomit si, že je prezidentem České republiky, což je stále ještě demokratický právní stát. V takovém státním zřízení přece nemůže prezident zpochybňovat nezávislost instituce významné složky státní moci, tedy moci soudní. Prezident každého demokratického právního státu musí z povahy věci vždy důvěřovat Nejvyššímu soudu a jít tak příkladem třeba právě „svým“ dolním deseti miliónům občanů. 

 


Autorem článku pro web Právní linka je advokát Mgr. Tomáš Krásný z advokátní kanceláře Kausta & partneři.
Specializace: trestní právo, přestupky, odpovědnost za vady a škodu, exekuce
Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online


Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna


Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení


Hotové odpovědi ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní odpovědi na nejčastější právní situace ve formě předem připravených odpovědí.

Odpovědi ke stažení


Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.