Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Koronavirus  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 

Pomazánkové máslo si už nekoupíme. Další z mnoha absurdit Evropské unie

Pomazánkové máslo si už nekoupíme. Další z mnoha absurdit Evropské unie

Česká Republika prohrála letitý spor s Evropskou komisí o označení tradičního pomazánkového másla. Podle unijních předpisů lze za máslo označovat pouze ty výrobky, jež mají obsah mléčného tuku nejméně 80 procent.

Množství tuku v typických českých pomazánkových máslech se však pohybuje okolo 31 procent. Přestože ČR usilovala o udělení výjimky, na jejímž základě by pomazánkové máslo bylo považováno za tradiční specialitu se specifickým charakterem a chuťovými a technologickými vlastnostmi – Evropský soudní dvůr této žádosti nevyhověl a od nynějška si namísto pomazánkového másla budeme kupovat „roztíratelný tuk“ – název, který ve mně vzbuzuje různé pocity, rozhodně ne však chuť si pomazánkové máslo.

Přitom tomu není tak dávno, kdy jsem se vydala do obchodu koupit jahodovou marmeládu, avšak neuspěla jsem, v regálech byly pouze džemy, o kterých jsem si odjakživa myslela, že jsou to pouze ošizené marmelády bez žádné složky ovoce. Vysvětlení jsem však záhy zjistila, Evropská komise totiž nařídila používat název marmeláda pouze pro produkty z citrusových plodů, všechny ostatní „marmelády“ se smějí označovat pouze jako džemy.

Všechna tato opatření mají sloužit k ochraně spotřebitelů, aby nedocházelo ze strany prodejců k jejich klamání - já si však kladu otázku, budou mít tyto změny požadovaný dopad? Copak si někdo z nás v hospodě objednává kolu s „tuzemákem“? Nebo snad budeme říkat, že si na večeři dáme chleba s roztíratelným tukem?

To jsou však pouze mé osobní výhrady, neboť Evropské Unii byla pro rok 2012 dokonce udělena Nobelova cena za mír, porotci zřejmě zohledňovali i to, že některé unijní orgány v důsledku „světového míru“ mají tolik času, že si ho mohou dovolit věnovat nesmyslným změnám pro nás zažitých názvů produktů. Nyní jen, abychom čekali, co se Evropské komisi nezlíbí v budoucnu a co budeme marně hledat v obchodě příště.

 


Koncipient Mgr. Sabina Krajíčková z advokátní kanceláře Kausta & partneři vykonává advokacii v oblasti trestního, občanského, obchodního, přestupkového, pracovního, správního, rodinného, exekučního a v dalších oborech práva.
Specializace: občanské právo, rodinné právo, přestupkové právo.
Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online

 

Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna

 

Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení

 

Oddlužení

Máte řadu dluhů, které nezvládáte splácet? Řešením pro Vás může být oddlužení.

Oddlužení

 

Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.