Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 

Souhlasím s Vámi, pane prezidente!

Prezident republiky v minulých dnech vetoval novelu trestního zákoníku, která má za cíl řešit přeplněnost českých věznic. Zásadní nesouhlas prezident projevil především s převodem pravomoci rozhodovat o předčasném propuštění vězně na ředitele věznic s tím, že tato rozhodnutí by měl soud pouze potvrzovat.

Současně prezident vytknul návrhu úpravu, dle které může soud pachateli trestného činu zanedbání povinné výživy uložit omezení zdržet se řízení motorových vozidel. K tomuto prezident uvedl, že nerozumí tomu, jakou souvislost má řízení motorových vozidel s neplacením alimentů, naopak se domnívá, že znemožnění používání motorových vozidel může ztížit výdělečné možnosti a tedy i schopnost platit výživné. Toto ustanoveni tak prezident považuje za nesmyslné, kontraproduktivní a diktované pouze podprahovými emocemi.

Ačkoliv to nebývá často, v tomto případě plně souhlasím s uvedenými názory a také prezidentským vetem Václava Klause. V navrhovaném znění novelu schválenou parlamentem a senátem považuji za diletantské řešení!

Přesunout pravomoci rozhodovat o předčasném propuštění vězňů ze soudců na ředitele věznic a tímto způsobem řešit přeplněnost českých věznic postrádá zdravý selský rozum a velice by mě zajímalo vysvětlení tohoto rozhodnutí ze strany jednotlivých poslanců, senátorů i členů expertní komise, kteří tento návrh připravili a kteří pro tento návrh hlasovali. Stejně naivní je i představa uvedených osob o tom, že trestní jednání neplatičů výživného vyřeší trest zákazu řízení motorových vozidel.

Bohužel asi nebudu daleko od pravdy, že mnoho politiků, poslanců, senátorů a členů vlády lze dnes označit za osoby absolutně neznalé potřeb práva a potřeb českého právního systému. Svou roli ve schválení uvedené novely nepochybně hraje i nízká úroveň politické odpovědnosti, která je průvodním znakem krize současného modelu reprezentativní demokracie.

Ale to přece není nic nového, nebo se snad mýlím?

 


Advokát Mgr. Petr Kausta z advokátní kanceláře Kausta & partneři vykonává advokacii v oblasti práva trestního, občanského, obchodního, korporátního, přestupkového, pracovního, správního, rodinného a v dalších oborech práva
Specializace: trestní právo, korporátní právo, občanské právo, rodinné právo, přestupky
Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online


Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna


Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení


Oddlužení

Máte řadu dluhů, které nezvládáte splácet? Řešením pro Vás může být oddlužení.

Oddlužení


Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.