Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Koronavirus  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 

Sundávání obrazů prezidenta ve školách je prázdné gesto

Sundávání obrazů prezidenta ve školách je prázdné gesto

Jistě jsem nejen já v mediích zaznamenal, že se v některých školách po amnestii prezidenta Václav Klause „rozjela“ akce sundávání obrazů s fotkou prezidenta, které byly umístěny na stěnách tříd jednotlivých škol.

Na rovinu říkám, že mi takový čin přijde zcela ubohý. Považuji to za prázdné gesto a netrefné vyjádření nesouhlasu s amnestií. Pokud se takto navíc děje ve školách, je to nehorázné. Není možné, aby zaujatý učitel vnucoval svůj názor a postoj k prezidentovi, či amnestii dětem, žákům a studentům. Učitel by měl zůstat nad věcí a pokud možno objektivní. Pokud odhlédnu od skutečnosti, že politická agitace na půdu školy nepatří, tak si navíc nejsem jistý, jestli jsou učitelé schopni mladším žákům svůj krok vysvětlit tak, že ho tyto děti pochopí. A už vůbec si nejsem jistý tím, že se o takové vysvětlení aspoň pokusili. Tímto činem u mne učitelé, kteří takto učinili, klesli opravdu hluboko.

Prezident neudělal nic nezákonného. Každý uvědomělý občan, který ctí hodnoty demokratického státu by tak měl jeho rozhodnutí respektovat. Nemusí s ním samozřejmě souhlasit. Nicméně svůj nesouhlas nemá smysl vyjadřovat pomocí prázdných a laciných gest. Obecně si myslím, že dnešní doba je plná negativismu. Občané si poslední dobou zvykli na vše si stěžovat a nadávat. Téměř za každým rozhodnutí politika, ať už je jakékoliv, je viděno něco špatného. Na toto si už pomalu zvykám. Nikdy by mne ale nenadalo, že se dočkám toho, že budou učitelé na protest sundávat obrazy prezidenta, který byl zvolen pomocí demokratických principů. Vždyť, ať už máme názor na amnestii prezidenta jakýkoliv, prezident neučinil nic proti demokratickým hodnotám našeho státu. Sundáním obrazu s jeho fotkou, akorát učitelé popletli dětem hlavu a vnutili jim svůj názor na prezidenta.

 


Autorem článku pro web Právní linka je advokát Mgr. Tomáš Krásný z advokátní kanceláře Kausta & partneři.
Specializace: trestní právo, přestupky, odpovědnost za vady a škodu, exekuce
Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online

 

Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna

 

Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení

 

Oddlužení

Máte řadu dluhů, které nezvládáte splácet? Řešením pro Vás může být oddlužení.

Oddlužení

 

Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.