Prožijte Velikonoce v souladu s právem

Prožijte Velikonoce v souladu s právem

Nastává období velikonočních svátků, se kterými bývá tradičně spojována větší konzumace alkoholu, mužům je dovoleno vykoupat ženy v ledové vodě a pomocí karabáčů jim zúčtovat jejich případné prohřešky za uplynulý rok, což však v této kombinaci může vést i k méně či více závažnému protiprávnímu jednání. Pomlázka tak můžeme skončit třeba trestním stíháním nebo pobytem na záchytné stanici. Pojďme se tedy podívat, jakým způsobem můžete během velikonoc porušit právní předpisy.

Za každou pomlázku jako odměna panák slivovice či jiného tvrdého alkoholu

Chtě nechtě je třeba si přiznat, že většina koledníků neočekává, že dostanou malovaná a jinak zdobená vajíčka, ale raději přivítají něco ostřejšího. Jestliže při koledování neřídí automobil nebo pod vlivem alkoholu nemají chuť ničit majetek či páchat jiné výtržnosti, mělo by být vše v pořádku. Pozor však na to, když se na kolední místa přepravujete svým vozem nebo jste se rozhodli z důvodu pěkného počasí vytáhnout své jezdecké kolo (ani jízda na koni či jiném zvířeti není při požívání alkoholu vhodná) – pokud budete při jízdě zastaveni a nadýcháte do jednoho promile, dopouštíte se přestupku, za něj Vám může být uložena pokuta ve výši 20.000 – 50.000 Kč, odebrání řidičského průkazu a přičtení 7 trestných bodu. Jestliže budete alkoholu holdovat ještě více a hladina alkoholu ve Vaší krvi přesáhne jednu promili, jedná se již o přečin, za nějž můžete být potrestáni i trestem odnětí svobody. Vyšší tresty pak hrozí samozřejmě v případě, kdy při řízení pod vlivem alkoholu způsobíte dopravní nehodu.

Když se nevinné šlehání pomlázkovým prutem zvrtne

Ženy tento zvyk upřímně nenávidějí a není se čemu divit - za to, že je muži vymrskají svou pomlázkou a polijí vodou nebo případně nevábně vonícím parfémem, musí koledníky ještě odměnit. Může se však stát, že muž se do karabáčování pustí s takovou vervou, že nebohým ženám zůstanou na nohách přinejmenším nevzhledné modřiny. Jestliže však po výprasku zůstane žena déle než týden v pracovní neschopnosti, jedná se o ublížení na zdraví, za které pachatel může být odměněn odnětím svobody v rozmezí šesti měsíců až tři roky. Pokud bude ublížení na zdraví vyhodnoceno jako přestupek, může být koledníkovi uložena pokuta až ve výši 20.000 Kč. K ublížení na zdraví může dojít i v důsledku ledové koupele, přece jen jaro si tento rok nechává u nás načas.

Když žena odmítá koledníky vstoupit do svého domu a ti se tam přesto dobývají

O velikonočním pondělí volí mnoho žen tu variantu, že koledníkům vůbec neotevírají nebo se před nimi schovávají. Co ale s těmi, kteří se k nim dostanou i přes jejich odpor? V prvé řadě se mohou dopustit spáchání trestného činu porušování domovní svobody, který je definován jako neoprávněné vniknutí do cizího obydlí. Za tento trestný čin mohou být jeho pachatelé potrestání odnětím svobody až na dvě léta, přičemž použijí-li při činu výhružky nebo jej spáchají alespoň s dvěma osobami, může se pobyt za mřížemi ještě prodloužit. Rovněž držet ženy proti jejich vůli se nemusí příliš vyplácet, neboť toto jednání může být vyhodnoceno jako trestný čin zbavení osobní svobody, za který je tresty odnětí svobody již nepoměrně přísnější.

Proto by se mělo o velikonocích dopřávat všeho s mírou

A co Vy, máte nějaké vlastní zkušenosti, kdy se koledování o velikonočním pondělí ocitlo na samé hranici zákona? Jestliže ano, neváhejte se s námi o vaše příběhy a zkušenosti podělit!