Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Koronavirus  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 

Archivace webu – odkaz budoucím generacím

Archivace webu – odkaz budoucím generacím

Kdo není na Internetu, jakoby ani nebyl. Denně vznikají miliony nových webových stránek a prezentací. Množství informací, dostupných pouze na Internetu roste závratnou rychlostí, tyto informace se však velmi rychle mění a část materiálů po určité době nenávratně zaniká. Některé studie dokonce uvádějí, že průměrná životnost webových stránek je asi 100 dnů.

Hrozí tak reálné nebezpečí, že se mnoho dokumentů a informací nezachová pro budoucí generace.

Jedním z průkopníků na poli archivace webu je americká nezisková organizace Internet Archive, jejíž Internetový archiv sahá až do roku 1996. Ve spolupráci s dalšími institucemi vytváří co nejrozsáhlejší archiv světového webu. Takový záměr je však finančně velmi nákladný.

V Česku se tohoto záslužného úkolu ujalo už v roce 2000 Ministerstvo kultury České republiky potažmo Národní knihovna ČR. Ideálním cílem je archivovat vše, co kdy bylo zveřejněno na Internetu v rámci českých webů. To je však z technických i finančních důvodů nereálné. Také ne všechno, co se na Internetu objeví, má smysl uchovávat například kvůli výlučně reklamnímu charakteru některých zveřejněných informací.

V současné době ve WebArchivu najdete především vybrané digitální dokumenty volně dostupné prostřednictvím Internetu, publikace odborného, uměleckého a zpravodajsko-publicistického zaměření, periodika, monografie, konferenční příspěvky, výzkumné a jiné zprávy a také akademické práce.

Také obsah Právní linky je archivován Národní knihovnou České republiky

Sběr archivních kopií probíhá 6x ročně a stránky jsou ve WebArchivu uloženy v řadě časových verzí. Právní linka je katalogizována stejným způsobem jako například knižní publikace a zařazena do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny.

Tohoto kroku si velmi vážíme, neboť pro nás znamená, že naše internetové stránky jsou považovány za přínosný zdroj informací, který stojí za to uchovávat a stanou se tak součástí národního kulturního dědictví.



Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online

 

Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna

 

Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení

 

Oddlužení

Máte řadu dluhů, které nezvládáte splácet? Řešením pro Vás může být oddlužení.

Oddlužení

 

Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.