Právo na práci a právo na podnikání

Právo na práci a právo na podnikání

Stovky a možná tisíce horníků čeká těžký příští rok. Mnozí přijdou o práci v dole Paskov, který se rozhodl majitel uzavřít. V době, kdy je v kraji i v zemi vysoká nezaměstnanost, nebude pro nezaměstnané horníky vůbec jednoduché najít si novou práci, rekvalifikovat se, začít znovu.

Prohlášení úřadu práce, že má pro horníky pomocnou ruku, tedy jakési odloučené pracoviště přímo v Paskově, mi přijde v této situaci stejně výrazné, jakoby někdo topícímu sdělil, že záchranný kruh sice není k dispozici, ale může si o tom popovídat s výrobcem, dokud neklesne ke dnu.


Výpověď z pracovního poměru je pro mnohé horníky v současné situaci na trhu práce bohužel rozsudkem k nezaměstnanosti – taková je realita. Ale ani tato realita by neměla sloužit hysterii, která se spustila okolo uzavření paskovského dolu.


Jistě, například od odborů se hysterie, demonstrace a křik daly čekat, od toho tady ostatně odbory jsou. Dá se předpokládat, že to bude ještě zajímavé. Ovšem populismus některých politiků je, jakkoli je před volbami a vše se počítá, zarážející.


Návrhy, že důl koupí stát nebo bude dotovat ztrátovou těžbu, že by Bakala měl pustit kačku, protože dříve na těžbě vydělával, jsou z říše reálného socialismu, nikoli z doby, ve které je právo na práci na stejné úrovni jako právo na podnikání.


Podnikat ve ztrátě ve jménu zachování pracovních míst si nemůže dovolit nikdo, měl by to vědět pan prezident, odboráři a nakonec také horníci, byť chápu, že se jim v nelehké době budou mnozí snažit namluvit něco jiného.