Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 
Zápisník Jaroslava Baďury

Právo na zdravý život. Zakážeme nejen nezdravé potraviny, ale také jejich názvy.

Právo na zdravý život. Zakážeme nejen nezdravé potraviny, ale také jejich názvy.

Situace ohledně cigaretových krabiček, které musejí obsahovat stále více prostoru s více či méně strašlivým varováním, jak kuřáci nakonec dopadnou, je jen předstupeň k něčemu ještě mnohem zásadnějšímu.

Zápisník Právní linky zjistil, že snaha úřadů o co nejzdravější národ jde tak daleko, že se již brzy budeme všichni divit. „Půjde to v několika vlnách. Nejdříve zákaz propagace a upozornění na škodlivost produktů – tedy například nápisy na cigaretových krabičkách, pak zákaz těch látek jako takových a nakonec zákaz jejich názvů, abychom zabránili zbytečné melancholii a vzpomínkám konzumentů,“ říká Jiří Lodyha z Ústavu pro prosazování zdraví lidí i proti jejich vůli (ÚPPZLIPJV).

Co to bude znamenat v praxi? „No, jakmile zjistíme, že ani nápisy a fotky rakovinou rozežraných plic na krabičkách lidem cigarety nezošklivily, zakážeme tabák jako takový. No a pak zakážeme v médiích i užívání názvu cigarety,“ říká Lodyha. „Pokud se o nich budou lidé bavit a vzpomínat na ně, pak už jen jako na jedošluky,“ říká úředník.

Podobné to bude s alkoholem či rafinovanými cukry a s mnoha dalšími potravinami. „S tím rozdílem, že v některých komoditách, například v rafinovaném cukru, bude zákaz názvu předcházet zákazu užívání té potraviny,“ říká Lodyha.

Vysvětluje, že budou zrušeny například cukrárny a nahradí je obchody s názvem Řepárny. „Cukr se přece vyrábí z řepy a my si myslíme, že když lidé zjistí jeho pravou podstatu, nebudou už po něm tolik bažit.“ U Řepáren jsou úřady zatím nejdále, referentky ÚPPZLIPJV již upravují také názvy jednotlivých zákusků a dalších pokrutin.

„Místo indiánku bude indiánova mozkomíšní naleptaná diabetózní hmota, věneček bude posmrtné pletené rozloučení, špička diabetický vřed a laskonka zabiják zubní skloviny. Rakvička jako jedna z mála zůstane,“ plánuje ústav.

Alkohol velké změny teprve čekají, z ústavu prosákly zprávy, že například oblíbený myslivec se bude jmenovat lesní vrah…Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online


Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna


Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení


Hotové odpovědi ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní odpovědi na nejčastější právní situace ve formě předem připravených odpovědí.

Odpovědi ke stažení


Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.