V Česku se přemnožili kanci. Víme, že to není pravda!

V Česku se přemnožili kanci. Víme, že to není pravda!

V českých, moravských i slezských lesích se prý přemnožili kanci. Myslivci si to vysvětlují tím, že je velká úroda žaludů a bukvic, Zápisník Právní linky se však s tímto jednoduchým úsudkem smířit nehodlá a jde, ostatně jako vždycky, pod podstatu věci.

Zprávy o přemnožených kancích je typická zpráva okurkové sezony, následuje v podstatě vždy jen těsně po zprávě, že je nadbytek nebo naopak nedostatek hub v lesích. „Jde o typické bulvárně lidské téma, všichni Češi jsou houbaři a skoro všichni myslivci, takže toto populární dvojtéma dobře vyplňuje informačně chabé letní období,“ říká mediální analytik Božetěch Klíma.


Znamená to tedy, že kanci nejsou přemnoženi? „Zkuste si spočítat kance, je to podobné, jako bych vás poslal spočítat sršně. Je to zhruba stejně bezpečné,“ míní Klíma. Přemnožení kanci jsou podle něj prostě jen obdobou učitelky, kterou na Jadranu sežral žralok.


Sexuolog Martin Ranec míní, že zpráva zabírá na čtenáře nikoli jen proto, že jsme všichni houbaři a myslivci, ale také proto, že má nesporný sexuální podtext. „Jakmile dáte do titulku kance a bukvice, čtenost je zaručená,“ míní Ranec a pokračuje: „Všimněte si také načasování zprávy těsně po ostře sledovaném pochodu Prague Parade,“ dodává sexuolog.


Zápisník Právní linky oslovil také několik mysliveckých sdružení, ale nezískal jednoznačnou odpověď. „To máte revír od revíru. Někde je hodně bukvic, někde i kanců, jinde zase naopak. Je to jako mezi lidmi, všude se najde svině, ale spočítejte si je,“ říká za Myslivecký svaz mluvčí Jan Brok.