Co všechno spláchne velká voda a co přinese

Co všechno spláchne velká voda a co přinese

Nezažil jsem je na vlastní kůži, naštěstí. Ale jako novinář jsem u povodní byl. Jakkoli je každá povodeň jiná, zpravodajství se nemění. Zvedání hladin, strach, pak drama, lidské příběhy, slzy, emoce, nakonec ústup vodní spouště a pak pokus a boj o návrat zpět, do doby před velkou vodou.

Lidé, kterým velká voda ublížila, říkají, že nikdy nezažili tolik vzájemnosti, že až díky velké vodě poznali, kolik kolem sebe mají dobrých sousedů. „Povodeň mi spláchla zahradu a vyplavila dům, ale díky velké vodě jsem poznal, kolik mám dobrých přátel,“ říkal jeden ze zaplavených obyvatel do televizní kamery.

Velká voda dokáže odhalit charaktery. Ty dobré vlastnosti v nás, ale i ty horší. To když v jedné vyplavené vsi dovezli zaplaveným lidem minerálky a největší balík si naložil člověk, který bydlí na kopci a na velkou vodu se díval v suchu shora.

A ve stejné vsi pomáhal starosta několik dní a nocí svým zaplaveným sousedům, aniž by nějak řešil, že i jeho dům je zaplavený a měl by jít domů uklízet. Ne, nemyslím si, že by se povodně měly kvůli odkrývání lidských charakterů nařizovat úředně, jen je dobré někdy vědět, že i velká voda může být užitečná...