Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Koronavirus  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 

Právo na kousek toho revolučního odborového hnutí

Právo na kousek toho revolučního odborového hnutí

Pamatujete? Mělo to zkratku ROH, vybíralo pravidelné srážky ze mzdy a odměnou to pořádalo zájezdy, rekreace, tužilo pracovní kolektivy a řešilo problémy v zaměstnání…

Revoluční odborové hnutí, stejně jako Komunistická strana Československa, se změnou režimu nezaniklo, jen se transformovalo. Paralela pokračuje i dále: stejně jako komunisti mají i odboráři poměrně silný vliv, na tom se věru mnoho nezměnilo.

Napadlo mě po zřícení budovy v Bangladéši, kde zahynulo na 600 dělnic v textilní továrně, jak asi tam fungovaly odbory. Nějaké v tom podniku měli – říkala paní v televizi, že odboráři z podniku navrhují pro majitele firmy trest smrti.

Mohlo by se něco podobného stát u nás? Mám pocit, že jsou tady buď firmy, kde odbory fungují a mají poměrně velkou, často až nezdravou moc, a pak firmy, kde je odborář synonymem pro sprosté slovo a každý si tam rozmyslí, jestli vůbec o něčem tak odpudivém, jako je odborová organizace, vůbec mluvit. Nic mezi tím.

Nutno říci, že si za to mohou odbory zhusta samy. V mnoha případech v minulých letech ukázaly, že umí jít v hájení práv zaměstnanců tak daleko, až ohrozí chod firmy - nedovolí vedení udělat zásadní změny v dobách, kdy je jich, například kvůli krizi, zapotřebí. Pak už často bylo pozdě...

Netvrdím, že je někde v Česku továrna, která se právě teď kvůli chamtivým majitelům otřásá v základech a hrozí po vzoru Bangladéše zasypat zaměstnance. Na druhou stranu tady jsou továrny, v nichž alespoň základní právo na lidské zacházení se zaměstnanci zoufale chybí. Tady by odbory měly znovu hledat svůj smysl – nekecat majitelům, s čím přijít na trh a kolik na to použít zaměstnanců – ale jak se k těm zaměstnancům chovat.

Jedině tak se mohou zbavit nálepky revolučního hnutí a být užitečnými.Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online

 

Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna

 

Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení

 

Oddlužení

Máte řadu dluhů, které nezvládáte splácet? Řešením pro Vás může být oddlužení.

Oddlužení

 

Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.