Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 

Právo na práci? Ne, ale aspoň na šanci

Právo na práci? Ne, ale aspoň na šanci

Patnáct procent uchazečů o práci se už setkalo s diskriminací kvůli svému věku. Ačkoli zákony již několik let stanoví, že nikdo nesmí být odmítnut jen kvůli věku, praxe je stále jiná. „Hledáme někoho do mladého kolektivu“ – takhle zní nenápadná narážka na to, že firma by ráda někoho pod třicet a padesátník asi moc šancí mít nebude.

Doby, kdy tady měl každý právo na práci, se už nevrátí. A je to dobře, protože kdo nechce dělat, toho ani socialistický zákon nepřinutí. Ale právo na šanci, to je něco jiného. Proč by měl být padesátiletý zaměstnanec horší než o dvacet let mladší kolega? Jistě, jsou pro i proti: starší uchazeči o práci mohou mít špatné pracovní návyky, kdežto mladšího si firma může vychovat… Ale na druhou stranu: kdo může nabídnout zkušenosti, loajalitu, časovou flexibilitu – děti už jsou odrostlé a zaměstnanec může věnovat své práci více času...

Naše populace stárne, stále více zaměstnavatelů bude stát před rozhodnutím, zda přijmout staršího, nebo mladého zaměstnance. Myslím, že alespoň šanci by měl dostat ten i ten. Předem diskriminovat někoho jen proto, že má už více než pět křížků, je nesmysl.Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online


Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna


Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení


Oddlužení

Máte řadu dluhů, které nezvládáte splácet? Řešením pro Vás může být oddlužení.

Oddlužení


Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.