Právo na zbraň, právo na smrt?

Právo na zbraň, právo na smrt?

Jistě, každý teď komentuje událost z amerického městečka Newtown, kde šílený střelec zabíjel děti a jejich učitele... Kdekdo radí Američanům, aby už konečně změnili své ústavou dané právo vlastnit a nosit zbraň. Mnozí komentátoři srovnávají počty mrtvých na následky střelby v USA a v jiných, rozumnější, státech, které vlastnictví zbraní přísněji regulují.

Základní otázka zní: Bylo by například Česko nebezpečnějším místem k životu, kdyby tady byly zbraně volně dostupné?

Dočkali bychom se také hromadných masakrů, střílení ve školních třídách, v obchodních centrech? Čistě matematicky vzato asi ano - dostupnější zbraně by se mohlo rovnat mnohem větší možnost, že se pistole či kolty dostanou i k lidem, kteří by si je normálně nemohli opatřit. Neuspěli by u testů, neprokázali by způsobilost.

Na druhou stranu si poněkud troufale myslím, že jsme, alespoň co se hromadného vraždění týče, civilizovanějším národem. Ne že by se tady v minulých letech neděla zvěrstva, ale pořád ještě jsme národem lidí, kteří vědí, co zbraně mohou dokázat, komu patří do ruky a komu ne.

Nemyslím si, že by přísnější regulace Američanům nějak zvláště pomohla od masakrů podobným těm v Newtownu. A nemyslím si, že by prolomení přísné regulace u nás spustilo vlnu násilí. Myslím, že jsme jinde než Američané. V mnohém hodně pozadu, v zacházení se zbraněmi velmi velmi vpředu...