Novinky, názory a komentáře
Všechny články  |  Aktuálně z práva  |  Názor advokáta  |  Zápisník Jaroslava Baďury  | 

Zločin a trest: Před dvěma roky padl rozsudek nad vítkovskými žháři

Zločin a trest: Před dvěma roky padl rozsudek nad vítkovskými žháři

Kdoví, jak rychle běží čas čtyřem mladým hochům odsouzeným před dvěma roky k mnohaletému vězení za žhářský útok na dům romské rodiny v dubnu 2009 ve Vítkově. Tady na svobodě to letí, zdá se, celkem rychle, ten čas. Jaromír Lukeš, David Vaculík a Ivo Müller dostali předloni v říjnu 22 let, Václav Cojocaru 20 let vězení.

Snad žádný rozsudek, ani ten Kájínkův, nevzbudil u české veřejnosti takové emoce. Je to moc, nebo málo, ptali se emotivně mnozí komentátoři z řad odborné i laické veřejnosti. Právo by nemělo znát nic jako exemplární trest, jakkoli k tomu atmosféra okolo vítkovských žhářů sváděla. Soudce Studnička letos z ne zcela jasných okolností zemřel, už nikdy v žádných pamětech nenapíše, zda a pod jakým tlakem kauzu rozhodoval. Každopádně ani odvolací soudy tresty mladým žhářům nezmírnily.

Někteří odborníci v průběhu soudu varovali před eskalací rasistického chování, nic takového však nenastalo. Naopak, zdá se, že česká skinheads scéna je v útlumu, jakkoli latentní rasismus, naštvání lidí na sociální vymoženosti a jejich zneužívání roste. Někdo tvrdí, že předáky před dalšími násilnými akcemi odradily právě vysoké tresty v Kauze Vítkov. Spíše se zdá, že ultrapravice, každopádně alespoň na Moravě a ve Slezsku, nemá v současné době potřebnou sílu pro větší a výraznější program. Naštěstí.

Čas od času připomene některá z domácích televizí, jak na tom je malá Natálka - dívenka, která byla při žhářském útoku popálena nejvíce a jen zázrakem útok přežila. Z těch záběrů je jasné, že ta dívenka se bude kvůli rozsáhlým popáleninám trápit celý život. Psychicky i fyzicky. Již nyní se straní ostatních - není snad nikdo, kdo by se při pohledu na ni nezeptal, co se stalo, kdo by neodvrátil pohled, nelitoval ji. Čeká ji řada dalších operací - jak její tělo dorůstá, je třeba uvolňovat napjatou kůži...

Při pohledu na malou Natálku není snadné se ptát, zda nedostali vítkovští žháři přece jen přespříis vysoké tresty.Vyhledat právní radu


Vepište slova, která vystihují Vaši životní situaci. Tlačítko Hledat vyhledá slova v bezplatných radách naší poradny.

 

Právní poradna online

Získejte odborné právní poradenství za cenu, kterou si můžete dovolit. Dotaz položíte online, odpověď advokátní kanceláře Vám přijde emailem.
Podle potřeby si zvolíte rozsah odborné odpovědi volbou krátkého dotazu, složitějšího dotazu nebo rozsáhlého dotazu s přílohami.

Právní poradna online


Telefonická právní poradna

Vyřešte naléhavý právní problém ihned. Okamžitě vám poradíme, jak ve vaší situaci postupovat z pohledu práva. Předplaťte si svého právníka na telefonu.

Telefonická právní poradna


Vzory smluv ke stažení

Stáhněte si levně kvalitní vzory smluv prověřené praxí advokátní kanceláře, s návodem užití a související legislativou.
Všechny naše vzory smluv a dokumentů jsou přizpůsobeny novému občanskému zákoníku.

Vzory ke stažení


Oddlužení

Máte řadu dluhů, které nezvládáte splácet? Řešením pro Vás může být oddlužení.

Oddlužení


Právní linka

V případě jakýchkoli nejasností zavolejte na telefon Právní linky 596 113 100, kde se Vám bude věnovat naše operátorka.