Zločin a trest: Před dvěma roky padl rozsudek nad vítkovskými žháři

Zločin a trest: Před dvěma roky padl rozsudek nad vítkovskými žháři

Kdoví, jak rychle běží čas čtyřem mladým hochům odsouzeným před dvěma roky k mnohaletému vězení za žhářský útok na dům romské rodiny v dubnu 2009 ve Vítkově. Tady na svobodě to letí, zdá se, celkem rychle, ten čas. Jaromír Lukeš, David Vaculík a Ivo Müller dostali předloni v říjnu 22 let, Václav Cojocaru 20 let vězení.

Snad žádný rozsudek, ani ten Kájínkův, nevzbudil u české veřejnosti takové emoce. Je to moc, nebo málo, ptali se emotivně mnozí komentátoři z řad odborné i laické veřejnosti. Právo by nemělo znát nic jako exemplární trest, jakkoli k tomu atmosféra okolo vítkovských žhářů sváděla. Soudce Studnička letos z ne zcela jasných okolností zemřel, už nikdy v žádných pamětech nenapíše, zda a pod jakým tlakem kauzu rozhodoval. Každopádně ani odvolací soudy tresty mladým žhářům nezmírnily.

Někteří odborníci v průběhu soudu varovali před eskalací rasistického chování, nic takového však nenastalo. Naopak, zdá se, že česká skinheads scéna je v útlumu, jakkoli latentní rasismus, naštvání lidí na sociální vymoženosti a jejich zneužívání roste. Někdo tvrdí, že předáky před dalšími násilnými akcemi odradily právě vysoké tresty v Kauze Vítkov. Spíše se zdá, že ultrapravice, každopádně alespoň na Moravě a ve Slezsku, nemá v současné době potřebnou sílu pro větší a výraznější program. Naštěstí.

Čas od času připomene některá z domácích televizí, jak na tom je malá Natálka - dívenka, která byla při žhářském útoku popálena nejvíce a jen zázrakem útok přežila. Z těch záběrů je jasné, že ta dívenka se bude kvůli rozsáhlým popáleninám trápit celý život. Psychicky i fyzicky. Již nyní se straní ostatních - není snad nikdo, kdo by se při pohledu na ni nezeptal, co se stalo, kdo by neodvrátil pohled, nelitoval ji. Čeká ji řada dalších operací - jak její tělo dorůstá, je třeba uvolňovat napjatou kůži...

Při pohledu na malou Natálku není snadné se ptát, zda nedostali vítkovští žháři přece jen přespříis vysoké tresty.