Zrušte rally, mrtvých už je příliš

Zrušte rally, mrtvých už je příliš

Vím, že následujícími řádky asi naštvu dost členů velmi početné komunity milovníků rally - nicméně nemohu jinak. Zrušte rally, zrušte závody, které se konají v bezprostřední blízkosti lidských obydlí, na cestách obsypaných diváky. Mrtvých, ať už v posádkách anebo mezi diváky, už je příliš.

Viděl jsem, a není to tak dávno, tři mrtvé - dvě děti a otce jednoho z nich - na rally ve Štramberku. Organizátoři tam nám, novinářům, říkali nachlup to samé, co říkají vždycky: diváci stáli v nebezpečné zóně, neměli tam co dělat, je to vlastně jejich vina...

Na druhou stranu jedním dechem dodávají, že v podstatě vlastně ani nějaká extra bezpečná zóna neexistuje - viděli jste záběry z nehody, kde auto rotovalo vzduchem a skončilo mezi diváky na kopečku nad silnicí několik desítek metrů od cesty?

Prý je to tradice, ta se přece nesmí rušit. Nesouhlasím, ve Španělsku by si ještě nedávno nedali sáhnout na mnohem starší národní tradici: zabíjení býků v arénách. Dnes se na řadě míst zrušila - a to u toho, až na výjimky, lidé neumírali.

Zrušte rally, nebude to ani moc těžké - starostové obcí by měli při povolování dalších závodů pocítit tlak zastupitelů - obec nemusí na své pozemky rychlá auta pustit. Zvýšení bezpečnostních opatření, které, už poněkolikáté, oznámili organizátoři rally, nepomůže. Vyžeňme závodní auta z městských či vesnických ulic - ono je tam závodníků už i bez závodů dost. Další čtyři mladí mrtví lidé jsou mementem, před kterým ani tradice neobstojí, ať už je pro milovníky rally jakkoli posvátná.