Jak zabezpečit svůj majetek před odjezdem na dovolenou

Jak zabezpečit svůj majetek před odjezdem na dovolenou

Léto je v plném proudu a s ním i období, kdy většina z nás využije alespoň část letních měsíců k odpočinku od práce, a to obvykle prostřednictvím zahraničních zájezdů či i pobytu v atraktivních místech v tuzemsku. Tento čas je však i velmi příhodný pro zloděje. Není totiž tajemstvím, že právě během léta dochází k nárůstu vykradených domů a bytů, kdy různí nenechavci využijí toho, že majitelé odcestovali na dovolenou a zloději tak mají dostatek volné působnosti a časového prostoru k tomu, aby z opuštěných domů či bytů odcizili, co největší počet cenností. Dnešní článek tak věnujeme tomu, jak správně zabezpečit svůj majetkem před možnými krádežemi.


Bezplatná poradna, rada první

O tom, že odjíždíte na dovolenou, se nikomu příliš nesvěřujte

Je pochopitelné, že téměř každý z nás se po celoročním čekání rád pochlubí, že nastal čas jeho vytoužené dovolené a nezáleží na tom, zda se bude jednat o pobyt v některé z exotických zemí nebo prostě jenom odjede relaxovat na chatu. Přesto, že tuto informaci sdělíte třeba jen svým blízkým kamarádům, kterým naprosto důvěřujete, může se zdát, že právě tyto osoby nevědomky prozradí Váš odjezd na dovolenou osobám, které už tak čestné úmysly nemají. Zcela riskantní je pak sdělovat podrobnosti o Vašem odjezdu na dovolenou na sociálních sítích. Bezpečnostní opatření se na těchto serverech stále mění, a proto si nikdy nemůžete být jisti, kdo nepovolaný si Váš příspěvek přečte. Pokud však máte dobré vztahy se sousedy, je vhodné, je na to, že budete na dovolené upozornit a požádat je, aby na Váš dům či byt dohlédli.


Bezplatná poradna, rada druhá

Svůj dům či byt řádně uzamkněte

Přesto, že se to může zdát jako klišé, skutečně k mnoha krádežím dochází právě z toho důvodu, že poškození nedostatečně zabezpečili svůj majetek. Úmorná horka nutí k častému větrání, a proto se snadno může stát, že okna umístěná v méně navštěvovaných místnostech zapomeneme zavřít – čímž samozřejmě můžeme potenciálnímu zloději značně ulehčit. Chaos před odjezdem na dovolenou může způsobit, že pak zapomeneme zamknout třeba i vstupní dveře. Proto, pokud je to možné, nechte si před tím, než vyjedete na dovolenou dostatek času na to, abyste stihli zkontrolovat, zda jste uzamkli a zavřeli všechna místa, která umožňují vstup do domu či bytu. Pozornost je věnovat i úschově klíčů od těchto prostorů, rozhodně je neponechávejte na klasických odkládacích místech, jako je rohožka pod dveřmi či květináč na oknu, ale raději všechny klíče uschovejte na vhodném místě nebo je svěřte do péče důvěryhodné osoby.


Bezplatná poradna, rada třetí

Veškeré cennosti, u nichž je to možné, uschovejte na bezpečné místo

Pokud se jedná o cennosti drobnějšího charakteru, je vhodné je všechny shromáždit a uložit buď do uzamykatelné skříňky či trezoru, popřípadě je uschovat u někoho, u něhož víte, že budou v bezpečí. Ke všem těmto cennostem a dalšímu hodnotnému majetek, který není možné uschovat, si pořiďte soupis, v němž věci podrobně popište jako je uvedení barvy, velikosti, množství, čísla sériové výroby a dalších informací a nejlépe k nim i přiložte fotografie. Takovýto soupis Vám za poplatek provede i kterýkoliv notář ve Vašem okolí. U majetku vyšší ceny stojí za zvážení rovněž jeho pojištění. I zde platí, že byste o tom, jaké cennosti vlastníte, neměli příliš na veřejnosti hovořit, ať možné zloděje v jejich úmyslu nepodporujete.


Bezplatná poradna, rada čtvrtá

Před odjezdem na dovolenou ukliďte okolí domu, bude to tak vyvolávat dojem, že v domě je někdo přítomen

Před odjezdem na dovolenou okolí domu v rámci možností ukliďte, a pokud máte zahradu tak se postarejte o úpravu trávníku, aby místo nepůsobilo opuštěně. Jestliže Váš pozemek bude vypadat přehledně, sousedé si mohou snadněji povšimnout, jestli by bylo něco v nepořádku. Rovněž se zkuste s někým domluvit, kdo Vám v případě delšího pobytu mimo domov bude chodit vybírat došlou poštu. Přeplněná schránka je signálem, že se majitel pravděpodobně v domě nezdržuje. V současné době také funguje mnoho firem zabývajících se zabezpečením domů a bytů, jejichž prostřednictvím si tak v domě můžete například nainstalovat alarm, který se spustí při neoprávněnému vstupu do domu či kamerový systém, který bude monitorovat okolí domu.


Bezplatná poradna, rada pátá

Jestliže byl Váš byt či dům vykraden, s ničím nehýbejte a neprodleně zavolejte policii

Pokud přece jen dojde k situaci, že po návratu z dovolené zjistíte, že jste v domě nebo bytě měli nevítaného návštěvníka, nesnažte se okamžitě zjišťovat, co Vám chybí, ale raději ihned zavolejte policii, nikdy nemůžete vědět, zda se zloděj nenachází stále ještě v domě a nepokusí se Vám ublížit. Rovněž není vhodné se ve vyloupeném domě či bytě něčeho dotýkat a přemisťovat, můžete tak zničit důležité důkazy, které mohou pomoci odhalit pachatele. Pokud máte svůj majetek pojištěn, kontaktujte bez zbytečného odkladu také svou pojišťovnu.