Novinky v ošetřovném po dobu nouzového stavu

Novinky v ošetřovném po dobu nouzového stavu

V souvislosti s šířením nákazy koronavirem COVID-19 došlo mimo jiné i k uzavřením škol a školek, což řadě pracujících rodičů způsobilo nečekané komplikace a také výpadek příjmů. Pokud jste se do této situace dostali i Vy, mohlo by Vás zajímat, jaká opatření vláda přijala v souvislosti s ošetřovným.

Podle obecné právní úpravy může ošetřovné čerpat rodič, který dočasně pečuje o dítě mladší 10 let z důvodu, že školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události. Tuto dávku lze, stejně jako v případě nemoci dítěte, čerpat pouze po dobu 9 dnů. 

V této mimořádné situaci vláda schválila prodloužení ošetřovného na celou dobu uzavření školských a dalších dětských zařízení. Nárok na ošetřovné mají navíc nově rodiče dětí až do 13 let a také starších hendikepovaných dětí. Stejně tak bude nově ošetřovné vypláceno i lidem, kteří pečují o hendikepovanou osobu bez omezení věku, pokud s nimi žije ve společné domácnosti a sociální zařízení, do kterého dochází, bylo také uzavřeno (denní stacionáře apod.).

Při čerpání ošetřovného se mohou rodiče libovolně a opakovaně střídat a jeho čerpání lze také přerušit, ošetřovné navíc nemusí čerpat jen rodič, ale i jiná osoba, která o dítě pečuje a žije s ním ve společné domácnosti.

Ošetřovné nadále činí 60 % průměrného výdělku, a bude vypláceno i zpětně, již od uzavření zařízení. Významnou novinkou pro osoby samostatně výdělečně činné je, že obdoba ošetřovného bude vyplácena i jim.